Szkoła Podstawowa w Błogiem


Strona szkoły >> kliknij

Kliknij aby powiększyć Historia i dzień dzisiejszy Szkoły Podstawowej w Błogiem Rządowym
 
 
Szkoła Podstawowa w Błogiem Rządowym posiada bardzo bogate tradycje sięgające średniowiecza. ¬ródła historyczne wymieniają szkołę parafialną w XV wieku, która zatrudniała nauczyciela otrzymującego 72 grosze za miesiąc pracy. Zakres nauki obejmował opanowanie pacierza, pewnych psalmów, czasem początków łaciny oraz śpiewu kościelnego. Nie wiadomo w zasadzie nic o dalszych dziejach szkoły w Błogiem. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku uczono tu pisać i czytać prywatnie. Jednym z nauczających był kolonista niemiecki o nieustalonym nazwisku, pochodzący z pobliskiego Konstantynowa. Drugim natomiast nauczycielem był zamieszkały w Błogiem, ówczesny Wójt Gminy Zajączków - Adam Kotyński, który uczył społecznie nie pobierając żadnych opłat za naukę.

O zorganizowanym szkolnictwie dla potrzeb wsi możemy mówić dopiero w odniesieniu do ostatnich lat I wojny światowej, tj. po opuszczeniu naszego kraju przez wojska rosyjskie. Prawdopodobnie w 1916 roku rozpoczęła w Błogiem działalność pierwsza szkoła powszechna zwana wówczas Ochronką. Uczęszczała do niej młodzież w różnym wieku - od lat sześciu do dwudziestu. Jedyna klasa mieściła się w starej plebani, która znajdowała się na przeciwko obecnej, przy drodze prowadzącej do Konstantynowa. Kolejnymi nauczycielkami były panie o nazwiskach: Staszewska, M. Sawicka, M. Sommer. Wśród następnych nauczycieli są wymienieni: Kłosowicz, B. Frątczak i Jabłoński.

Na przełomie lat trzydziestych rozpoczął pracę miejscowy nauczyciel Józef Zaborowski, pracując tu na stanowisku kierownika szkoły do 1942 roku. Został on wówczas aresztowany i wywieziony do obozu zagłady. Krótko przed wybuchem II wojny światowej Szkoła Powszechna w Błogiem była 6-klasowa. Oprócz kierownika pracowała tu młoda nauczycielka z Krakowa - Władysława Waligóra-Tarnawska oraz pochodzący z kresów wschodnich (Nowogródek) Ilko Bernard. Zajęcia szkolne odbywały się w różnych punktach wsi - w Domu Parafialnym, w dawnym pałacu dworskim Lubańskich oraz w domach prywatnych pp Staniewskich, Świderskich i Tarnawskich.

Po 1945 roku kierownikami miejscowej Szkoły Podstawowej byli: Władysława Tarnawska, Zofia Wielgus (do roku 1962), Kazimierz Gliszczyński (1962 - 1995). Od 01 września 1995 roku funkcję dyrektora szkoły pełni Dariusz Marszałek.

Szkoła może poszczycić się wieloma sukcesami dydaktycznymi. Nasi uczniowie w ciągu ostatnich 10 lat zostali laureatami wielu konkursów przedmiotowych:

- szczebla wojewódzkiego - 6

- szczebla powiatowego - 17

Naszym absolwentem jest m.in. najlepszy obecnie w Europie lekkoatleta - biegacz na dystansie 800 m - Adam Kszczot.


Obecnie do szkoły uczęszcza w ośmiu oddziałach (w tym 2 przedszkolne) 159 uczniów. W szkole pracuje 14 nauczycieli. Są to:


1. Dariusz Marszałek - dyrektor szkoły (historia, w-f)

2. Anna Kszczot - wych. kl. VI (matematyka)

3. Anna Pytka - wych. kl. V (matematyka, przyroda)

4. Danuta Polej - wych. kl. IV (język polski)

5. Halina Marszałek - wych. kl. III (nauczanie zintegrowane)

6. Agnieszka Dąbrowska - wych. kl. II (nauczanie zintegrowane)

7. Anna Trocha - wych. kl. I (nauczanie zintegrowane)

8. Joanna Balcerak - Polinceusz - wych. oddziału przedszkolnego (wych. przedszkolne)

9. Edyta Świderska - wych. punktu przedszkolnego (wychowanie przedszkolne)

10. Katarzyna Serafin - Skrzypczyk (wychowanie fizyczne, technika)

11. Ewa Szymczyk (wychowanie fizyczne)

12. Lidia Szymacha (muzyka, plastyka)

13. Sylwia Sobierańska (informatyka)

14. Beata Urbanowicz (pedagog szkolny)

15. Barbara Langier (nauczyciel urlopowany)

16. Krzysztof Wojciechowski (nauczyciel urlopowany)

 

W bieżącym roku szkolnym - obok wielu - dwa wydarzenia z życia szkoły zasługują na szczególną uwagę.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

26 września 2008r. odbyło się spotkanie z Adamem Kszczotem. Obecny na spotkaniu Wójt Gminy Mniszków - Janusz Ciesielski złożył gratulacje Adamowi. W gorących słowach podziękował również jego rodzicom wręczając mamie Adama bukiet kwiatów. Ogromną frajdę sprawił uczniom wspólny bieg z Mistrzem. Spotkanie zakończyło rozdanie autografów.


3 listopada 2008 roku, staraniem Wójta Gminy, przy naszej szkole został otwarty PUNKT PRZEDSZKOLNY.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Placówka została wyposażona w nowe meble, niezbędne pomoce dydaktyczne oraz gry i zabawki edukacyjne. Do punktu uczęszcza obecnie 21 dzieci w wieku 4 - 5 lat.

Dariusz Marszałek